artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek w Malborku
  fot. pixabay.com Zamek w Malborku

Malbork – miasto w cieniu zamku

Czas czytania 5 minut

Malbork – to miasto zna chyba każdy w Polsce. Głównie za sprawą największego, gotyckiego zamku krzyżackiego w Europie, który przyciąga turystów z całego świata. To stare, historyczne miasto, które niegdyś było stolicą państwa Zakonu Krzyżackiego. Dziś niestety jakby niknie w cieniu średniowiecznej twierdzy.

To co na pewno warto wiedzieć, to fakt, że zamek w Malborku znajduje się liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest uznany za największy w Europie zamek ceglany. To niesamowite, ale czy zdajecie sobie sprawę, że twierdzę krzyżacką budowano przez 40 lat i zużyto od 35 do 50 milionów cegieł?

Jeśli chcielibyście odwiedzić malborski zamek i poczuć prawdziwy klimat średniowiecza, to miasto warto odwiedzić w lipcu. Wówczas rozgrywa się jedna z największych imprez plenerowych, rekonstrukcyjnych tamtej epoki w Polsce – czyli Oblężenie Malborka. Wówczas można obejrzeć odtwórców historycznych z wielu bractw rycerskich z wielu zakątków Europy, organizowane są turnieje, zawody, wokół zamku żyje średniowieczne miasteczko. Kulminacją zaś jest nocna bitwa o zamek.

Warto na to wydarzenie przeznaczyć przynajmniej dwa dni. Noclegi znajdziecie nie tylko w Malborku, ale również w rozbudowanej bazie hotelowej w pobliskim Elblągu.

Jednak nie tylko samym zamkiem „żyje Malbork”. W mieście jest również wiele ciekawych zabytków do zobaczenia. Co więc warto tu jeszcze zobaczyć?

Ratusz w Malborku

To niezwykle ciekawy, zabytkowy obiekt wybudowany w latach 1365–1380. Przebudowany pod koniec XV wieku oraz w 1901 przez Conrada Steinbrechta. W wieżyczce znajdował się dzwon odlany w 1407. W piwnicach Ratusza mieściła się restauracja „Ratskeller”, gdzie znajdowała się również izba pamięci Hindenburga. Obecnie w Ratuszu mieści się Młodzieżowy Dom Kultury o nazwie… „Ratusz”.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Resztki murów obronnych wraz z bramami oraz basztami

Stare Miasto już w XIII wieku posiadało rozbudowany system obronny, który systematycznie poszerzano. Ze średniowiecznych umocnień zachowały się od wschodu fragment ceglanych murów, Brama św. Ducha (Garncarska) i relikty baszt, od południa Brama Mariacka oraz od zachodu mur oporowy wysoczyzny miejskiej, na którym oparte były niegdyś budynki spichrzowe.

Brama Mariacka

Brama Mariacka – nazywana także Sztumską lub Przewozową. Powstała w Malborku razem z systemem obronnym w pierwszej połowie XIV wieku. Gotycki budynek ma od 1838 r. charakterystyczną nadbudówkę z muru pruskiego. Na przełomie lat 1936/1937 przystąpiono do rekonstrukcji dachu według projektu Paula Domberta

Baszta maślankowa

Oryginalna nazwa – baszta maślankowa, to jedna z najwyższych wież wchodząca w skład zamku malborskiego. Wysunięta najdalej na północ była strażnicą zamkową. Wzniesiona w latach 1335–1340. W 1906 r. dobudowano szpiczasty dach, który zwieńczono postacią kobiety ubijającej masło (tzw. Baby Maślanej).  Z tym budynkiem wiążą się liczne legendy. Jedna z nich mówi, że kiedyś Krzyżacy wprowadzili podatek od ubijania masła. To spowodowało bunt mieszczan. Krzyżacy zamknęli buntowników w wysokiej wieży. Stąd nazwa - baszta maślankowa. Obiektu nie można zwiedzać.

Brama Garncarska

Brama ta nosi także nazwy: Elbląska lub Św. Ducha. Powstała prawdopodobnie w 1380. Jest bramą pięciokondygnacyjną o wysokości 12 m.

ReklamaMalbork – miasto w cieniu zamku 2
Gotycki kościół św. Jana w Malborku

Pochodzi z drugiej połowy XIV wieku – kościół odbudowano po zniszczeniach oblężniczych z lat 1457–1460 w latach 1467–1523. Interesujący jest fakt, że w 1592 roku pochowano tutaj przedstawiciela rodu Kostków herbu Dąbrowa, Macieja Kostkę. W 1635 r. doszło do wybuchu miny, która zrujnowała zachodnie przęsło świątyni.

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kościół wybudowano już w czasach polskich rządów miastem, w latach 1711–1712. Zaprojektowany przez Jakuba Goraua. Do kościoła dobudowano w 1926 r. murowaną salę parafialną (dom katechetyczny).

Szkoła Łacińska w Malborku

Obiekt wybudowany w 1352 przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Budowla od XVI wieku do 1864 pełniła funckję szkoły, w której uczono łaciny. Niestety w 1899 roku budynek strawił pożar. Został odbudowany w 1900 jako magazyn.

Szpital Jerozolimski w Malborku

To ciekawy architektonicznie, dwukondygnacyjny obiekt pochodzący z XVI wieku. Początkowo pełnił funkcję szpitala, po wojnie mieściły się nim mieszkania. Jednak w wyniku braku dbałości o obiekt i pożaru popadł w ruinę. Odbudowany w latach 2006-2011, jest obecnie siedzibą Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Wpisany na listę World Monuments Watch 2006.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News